Život na FELu

Záznam přednášky o směrování (Víkend CZLUG)

12. prosince 2006 v 12:41 | LR
AVC SH pořídilo záznam ze setkání české linuxové komunity (Linuxový víkend 2006). Mezi přednášejícími byl i Ondřej Filip z CZ.NIC se svojí přednáškou nazvanou "Routing statický i dynamický". Video či pouze audio si může každý stáhnout na stránkách AVC SH.

Obsahem přednášky je stručný úvod do směrování. Statické, dynamické; interní, externí ... trochu rozebírá BGP a pak již následuje OSPF mírně do hloubky a to jak z pohledu teorie, tak z pohledu konfigurace Quagga (odnož zřejmě pozastaveného projektu Zebra). Závěr je věnován projektu BIRD (přednášející je jedním z vývojářů).

Přednáška byla možná cílena na začínající administrátory snažící se nakonfigurovat nějaký ten dynamický směrovací protokol, ale vzhledem k časovému omezení 90 minut z toho vznikl takový průlet, který nezasvěceným asi moc neřekne a těm poučeným připomene pár základních věcí (posloucháte pohádku o OSPF a uvědomujete si, co se zkrývá za tím zjednodušeným popisem).

Mezi perličky uvedené na přednášce patří přirovnání interních směrovacích protokolů ke kamarádským v opozici k externím směrovacícm protokolům označeným jako nepřátelské.

Záznam přednášky Cisco University Students Forum 2006

29. listopadu 2006 v 15:43 | LR
Na stránkách Audiovizuálního centra Silicon Hill je přístupný záznam přednášky Cisco University Students Forum 2006 konané na ČVUT 16. 10. 2006.

Obsah:
  • Cisco Systems - představení vedoucí firmy v oblasti komunikačních technologií prezentuje: Tomáš Kupka, SE manager
  • Cisco bezdrátové "mesh" sítě prezentuje: Pavel Križanovský, System Engineer
  • Studium AT kurzů v Cisco Networking Academy program prezentuje: Karol Kniewald, konzultant programu Netacad v ČR
  • Možnosti budování kariéry síťového profesionála u partnerů společnosti Cisco prezentují zástupci "binárních společností": Michal Kožíšek, technický ředitel Alef Nula a Jan Sedlačík, vedoucí oddělení sítí NextiraOne

Webové slovníky telekomunikačních pojmů

20. února 2006 v 17:56 | LR
Jen pár odkazů:

ČWUT - wiki o ČVUT

1. ledna 2006 v 23:39 | LR
V prosinci jsem toho do blogu moc nenapsal, jedním z důvodů (samozřejmě až po škole :-)) byla příprava spuštění MediaWiki na ČVUT a s tím spojená změna vzhledu serveru Student. První impuls k zahájení tohoto projektu přišel od Josefa (t.č. v Japonsku) během prázdnin. Instalace MediaWiki proběhla bez problémů, vytvořil jsem několik zkušebních stránek a dál byl až do listopadu klid. Čekali jsme na nové logo, jakožto jednotící prvek Studenta, ČWUT a časopisu Středník.

Pak se začal neúprosně blížit původně plánovaný termín spuštění (první týden v prosinci - 3. výročí existence serveru Student). Wiki chyběly dvě zásadní věci: nový design a obsah. Student byl na tom na první pohled lépe, chyběla mu jen předělávka vzhledu. Při podrobnějším prozkoumání je však změna designu v systému phpRS, na kterém Student běží, horší práce než vše okolo MediaWiki. Samozřejmě jsme to všechno nestíhali a navíc jsem dával přednost škole a tak to skoro celé udělal Josef sám. Za to si zaslouží velký obdiv.

Poslední víkend před Vánoci mohla být celá sláva spuštěna. Největším překvapením byl první komentář k novému vzhledu serveru obsahující slova chvály - nikdo si totiž nedělal zbytečné iluze o tom, že by takto razantní změna byla mezi čtenáři vítána. Pak již šlo vše podle předpokládaného scénáře. Ozvalo se poměrně hodně nespokojených čtenářů. Někomu se nelíbí logo, jiný nemá rád barvy... Naštěstí se objevilo i dostatečné množství konstruktivní kritiky, kterou se budeme snažit použít k dalšímu zlepšení.

Komentáře k ČWUT se týkaly především názvu, ozval se i pesimista pochybující nad tím, jestli se najde na ČVUT dost dobrovolníků, kteří by se starali o aktuálnost obsahu. V tomto ohledu jsme se snažili podpořit zájem soutěží o trička. Zatím jsem s růstem obsahu spokojen, ačkoliv jsem nečekal, že několik málo lidí bude generovat velké množství kvalitního obsahu. Myslel jsem si, že budou převládat drobné editace od většího množství uživatelů. Jsem docela zvědavý, jestli se tento trend změní, až spustíme masovější propagaci ČWUT. Zatím jsme propagaci omezili na odkazy na serveru Student. Dál jsem si udělal drobný experiment. Poslal jsem zprávu na Bubenečské newsy, kde jsem vložil dva odkazy. První vedl na hlavní stránku a druhý na článek o klubu na Bubenečské koleji. Podle statistik lze odhadnout počet unikátních návštěv přes druhý link na 50 za prvních 5 dní.

Doufám, že se ČWUT bude rozvíjet ke spokojenosti všech a že do půl roku budeme mít větší počet článků než mají na MFF UK :-)

Směrování v telefonní síti

3. listopadu 2005 v 17:23 | LR
Dnes jsem měl tu možnost poslouchat výklad týkající se směrování v telefonních sítí mezi veřejnými ústřednami. Byla to hodinu a čtvrt trvající přednáška od pana Trollera, mimochodem asi nejlepšího přednášejícího na katedře telekomunikací na FEL ČVUT. Odnesl jsem si z toho spíše laický dojem: směrovací mechanismy uvnitř ústředny (demonstrováno na EWSD) jsou dosti složité, stejné věci lze dělat různě a s použitím takových triků, jako je například několikanásobný průchod směrovací procedurou, kdy na konci každého průchodu se přepíší údaje, podle kterých se směruje. Udržet si v tom pořádek musí být hodně náročné. Na druhou stranu se s tím dají dělat docela psí kusy.
 
 

Reklama