Podobné projekty

NCTUns - síťový simulátor a emulátor pro Linux

20. ledna 2009 v 22:39 | LR
Na thaiwanské National Chiao Tung University vytvořili poměrně kvalitní a obsáhlý projekt nazvaný NCTUns (viz domovská stránka projektu - klikněte na Products -> NCTUns). Co všechno tento simulátor síťových protokolů umí? Začíná na fyzické vrstvě, kde je možné použít klasický přenos po metalických kabelech, optice a nebo přenos vzduchem. Na transportní vrstvě je dostupný Ethernet či 802.11b a ve vyších vrstvách jsou například protokoly RIP, OSPF, IP, TCP, UDP, RTP/RTCP, FTP, HTTP, .... Zajímavá je simulace GPRS (to se často nevidí) a směrovacích protokolů pro mobilní sítě. Návodem k použití je nejen detailní manuál, ale i instruktážní videa (sice bez komentáře, ale za to s klasickou hudbou).

Program běží jedině na Linuxu a doporučená je distribuce Fedora Core. Doporučená konfigurace je CPU rychlejší než 1,6 GHz a 512 MB RAM, na disku potřebujete asi 300 MB.

Pro stáhnutí programu se musíte registrovat.

Seznam dalších simulátorů a emulátorů směrovacích protokolů

18. ledna 2009 v 22:52 | LR

Další nevyčerpatelné seznamy:

(Ano, uklízím archív po diplomce :-)

Cisco Router eSIM

3. ledna 2007 v 22:24 | LR
Program Cisco Router eSIM umožňuje vyzkoušet si základní konfiguraci směrovačů Cisco - konfigurace rozhraní, přidělení IP adres, nastavení hesel a spuštění RIP.

Připravený je jeden scénář s pevnou konfigurací topologie a definovanými úkoly. Uživatel může přepínat mezi konzolemi směrovačů a zobrazit si topologii nebo seznam úkolů s vyznačením stavu (splněno/nesplněno). Velkou nevýhodou je absence možnosti uložení stavu. Pokud program vypnete, tak musíte příště začít znovu.

Program je sice ve flashi, ale je distribuován buďto jako exe soubor pro OS Windows a nebo pro Mac. Ke stažení je buďto veřejně na některých stránkách Cisco akademií a nebo v sekci Tools po nalogování do Cisco Netacad (pro studenty Cisco Academy).

Screenshot sem nedám, protože při spuštění programu musíte odsouhlasit všelijaké podmínky obsahující i striktní zákaz šíření téměř čehokoliv souvisejícího s programem.

Opnet IT Guru - Network modeling and simulation

18. března 2006 v 17:35 | LR
Ve zkoumání programů souvisejících s tématem mé diplomky jsem se posunul k těžšímu kalibru. Už to není žádný malý prográmek, ale pořádné simulační prostředí nazývající se Opnet IT Guru. Nespornou výhodou je univerzitní licence zdarma, takže pořádnému odzkoušení nic nebrání. Teda v licenčním ujednání sice píší něco o tom, že to nesmím používat k reverznímu engineeringu a vývoji podobných (konkurenčních) programů, ale snad na mě nepříjdou :-)
Po nainstalování programu a aktivování licence se nabízí ke spuštění tutorial. Po seznámení se základním rozložením ovládacích prvků následuje krok za krokem popsaný postup k vytvoření modelu sítě a simulaci. Pak uděláte vše ještě jednou a výsledky porovnáte. Z tutorialu se toho bohužel už víc nedozvíte a tak jsou na řadě hotové projekty dodávané s programem.
Každý projekt začíná readme stránkou, ze které nevede zjevná cesta dál. Pro pokračování je tedy nutné zvolit v menu Scenarios/Switch to Scenario/ ... další část. Pak většinou stačí spustit simulaci a prohlédnout si výsledky, změnit nastavení,spustit simulaci, prohlédnout si výsledky, změnit nastavení, spustit simulaci, prohlédnout si výsledky, .... až do omrzení.
Na stránkách výrobce naleznete ještě 7 IT Guru laboratorních úloh - soubory s projekty a k tomu pdf s popisem toho, co máte dělat. Dohromady to pokrývá jen malou část toho, co tenhle program umí. Množství modelů různých zařízení, nastavení parametrů protokolů a chování simulovaných aplikací je opravdu hodně (například u simulace browsení po webu můžete jít až do takových detailů, jako je počet a velikost obrázků na stránce. Každý z těchto parametrů může být statický a nebo nabývat náhodných hodnot podle definované distribuční funkce... na výběr je asi 20 předdefinovaných a pokud to nestačí, tak si napíšete vlastní). Na druhou stranu, v akademické licenci nenajdete třeba simulaci protokolu MPLS a omezen je i maximální počet uzlů a délka simulace.

IP Routing Interactive Construction Kit z projektu RAD University

30. listopadu 2005 v 23:14 | LR
Java applet umožňující naklikat si síť se směrovači a definovat statické směrování. Po vytvoření sítě si přidáte paket u kterého nastavíte zdrojovou a cílovou IP adresu. Paket odešlete a pokud jste správně nastavili směrovací tabulky, tak paket dorazí do cíle.
Web: http://www2.rad.com/networks/2005/ipkit/main.htm
Kladně hodnotím:
- můžete zvolit jednu ze tří předdefinovaných topologií. Díky tomu vidíte zajímavý výsledek aniž byste museli nastavovat směrovací tabulky a klikat jak diví.
- detailní návod s obrázky přímo na stránce s appletem
Nevýhody:
- neumožňuje uložení stavu (to vychází z principu Java appletů)

Simulace Bellman-Fordova algoritmu

14. listopadu 2005 v 20:57 | LR
Směrovací protokol RIP (Routing Information Protocol) je založen na Bellman-Fordově algoritmu pro hledání nejkratší cesty v grafu. Detailní popis lze najít třeba na wikipedii.
Ukázková simulace fungování Bellman-Fordova algoritmu je uvedena na webové stránce http://www.laynetworks.com/Simulation of Bellman Algorithm.htm. Pokud si to nechcete sami kompilovat z nabízených zdrojových kódů, tak přidávám link na java applet. V appletu máte možnost si vytvořit vlastní orientovaný graf a přiřadit hranám různé ohodnocení (to se nastavuje pomocí pohyblivých šipek). Bohužel jste omezeni maximálním počtem sedmi uzlů a to hlavně kvůli výpisu tabulky s nejkratšími cestami. Ovládání je jednoduché, obzvláště se mi líbí připravené scénáře s popisem. Mimochodem textový popis v rámečku nad plochou odpovídá skutečnosti i v případě, že si vytvoříte vlastní graf.

The Clack Router - prohlédněte si vnitřnosti routeru v reálném provozu

4. listopadu 2005 v 7:41 | LR
Z webu si spustíte Java aplet s grafickým rozhraním zobrazujícím vnitřní schéma směrovače připojeného k internetu. Je to model, který vám umožňuje vidět odezvu routeru na reálný datový tok, který generujete vy z vašeho počítače. Můžete experimentovat s nastavením jednotlivých komponent modelu a to s okamžitou odezvou (v ukázce je přidání zpoždění na výstup a vliv na zaplnění fronty).
Bohužel, poslední dobou mi nejde program spustit, používá ho moc lidí :-(
 
 

Reklama