Best Kept Secrets of Peer Code Review

6. prosince 2009 v 21:33 | LR |  Knihovnička
Nechal jsem si zdarma zaslat výtisk knihy "Best Kept Secrets of Peer Code Review" od firmy SmartBear. Velká část knihy je dostupná online, ale zrovna ty zajímavější části nejsou, takže jsem po přečtení online částí vyplnil formulář a čekal na balíček.


Po dočtení ve mě zůstal pocit, že se jedná o docela dobrou a stručnou knihu. Část prodávající produkt SmartBear je docela zanedbatelná. V části porovnávající jednotlivé přístupy je možná trochu více cítit, že cílem je prodat software na podporu revidování kódu, ale obecné závěry ohledně revize kódu jsou docela smysluplné a hezky podložené studiemi (pokud někde není dostatek dat, tak je to přímo zmíněno).

Jedním z argumentů pro praktikování revize kódu je porovnání nákladů na odstranění chyby. Jde o klasické "dříve je lépe" a protože revize má proběhnout před testováním, tak ušetříte za QA a najdete chyby, které třeba ani testování neobjeví. Z tohoto pohledu jsou docela nevýhodné revize ve skupinách (mnoho lidí, velké náklady a přibližně stejný výsledek), upřednostňováno má být samostatné studium kódu.

Dalším argumentem pro revize kódu je vzájemné vzdělávání vývojářů. Jak autor kódu, tak revidující mají šanci objevit něco nového. Samozřejmě se tím i zvyšuje zastupitelnost jednotlivých lidí. Pokud v teamu praktikujete párové programování, tak samozřejmě tento argument neobstojí. Zajímavé je, že i při párovém programování by měl ještě někdo třetí provést revizi, protože dva programátoři v páru postupně sladí svůj styl a také slepotu k určitému druhu chyb.

Knize bych trochu vytknul příliš stručnou část řešící problémy při provádění revizí kódu. Prográmátorské ego je asi největší překážkou a autor k tomu zaujímá dosti optimistický postoj - programátory má přesvědčit fakt, že je to pro ně dobré :)

Jelikož je kniha zdarma, tak cena nehraje roli a rozhodně stojí za čas věnovaný čtení. Cílovou skupinou jsou jak vedoucí teamů, tak i řadoví programátoři, protože obě skupiny by měli mít jasno v tom, proč a jak je vhodné dělat revizi kódu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jary Jary | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 22:13 | Reagovat

Souhlas

2 MichaylExponoMog MichaylExponoMog | E-mail | Web | 5. září 2017 v 13:55 | Reagovat

Best prices.<a href=http://wmplati.com/itm/grand-theft-auto-v-gta-5-pc-onlajn-garantija/1847398>Buy GTA 5</a> - http://wmplati.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama