Agilní programování - Metodiky efektivního vývoje softwaru

22. března 2009 v 22:56 | LR |  Knihovnička
Ve firemní knihovničce jsem vyhmátl tuto knihu z roku 2004 od Václava Kadlece (web vydavatele, recenze na LinuxZone). Vzhledem k poměrně malému počtu stran a dosti obecnému názvu se dočkáme pouze průřezového popisu bez hlubších detailů. Ideální jako úvod do problematiky metodik a nebo jako nástroj pro osvěžení znalostí.

Ve stručnosti pár bodů, které mě zaujaly (podotýkám, že s XP, SCRUM a TDD jsem již poměrně dost seznámen):

XP
Zajímavá polemika o nevhodnosti nasazení v těchto končinách vzhledem k zakořeněným postojům a obavám z rizika.

Lean development
Odvozeno z průmyslové praxe (Toyota) - minimalizace zbytečných artefaktů.

Crystal
O výběru metodiky na základě rozsahu a důležitosti projektu - pokud jde o život a nebo o velké peníze, tak zcela určitě potřebujete rigidní metodiku s mnoha dokumenty.

Adaptive Software Development
Tato metodika mě přišla jako nejvíce anarchistická :) To už není ani iterace, ale vše tak nějak dohromady a najednou. Metodiku popisují tři fáze: spekulace, spolupráce a učení. Tohle prostě nejsou slova, která by se běžně asociovala s popisem vývoje SW.

Dynamic Software Development Method
Docela chytlavý mem pro rozdělení priorit: MoSCoW - Must, Should, Could, Won't.


Při čtení jsem často porovnával s tématicky podobným školením od Logosu (absolvováno asi tak před rokem) a prostě jsem se neubránil pocitu, že jediný přínos školení bylo několik příkladů a historek navíc, ale jinak by kniha stačila. Především z poměru cena/výkon je kniha lepší než školení. A to už nemluvím o tom, že se zase potvrzuje mnohokrát zmiňovaná zkušenost - jakmile nestíháte, tak házíte všechny moderní metodiky za hlavu a snažíte se dodat požadovaný kus SW prostě po staru :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Daniel Srb ben Abraham Daniel Srb ben Abraham | E-mail | 11. května 2009 v 8:00 | Reagovat

Stavte se druhou středu v měsíci na setkání Agilie (www.agilia.cz). Třeba si popovídáme i o: "A to už nemluvím o tom, že se zase potvrzuje mnohokrát zmiňovaná zkušenost - jakmile nestíháte, tak házíte všechny moderní metodiky za hlavu a snažíte se dodat požadovaný kus SW prostě po staru :)" nebo si můžete popovídat s vývojáři, kteří v Česku praktikují XP...

2 LR LR | 14. května 2009 v 22:18 | Reagovat

Díky za rozšíření obzorů o český okruh agilních webů. Doposud jsem čerpal téměř výhradně ze zahraničních zdrojů a s potěšením sleduji, že se česká komunita má také čile k světu.

Květnovou středu jsem bohužel minul, ale jestli mi to vyjde v červnu, tak příjdu do kavárny.

3 Petr Petr | E-mail | 8. června 2009 v 14:03 | Reagovat

Dík za užitečné srovnání přínosu knihy a školení. Jsem trošku skeptický, obávám se, že část "metodiky" je populistická demagogie ...

Základem každého vývoje/projektu je zadání. Pokud nevím, co zákazník potřebuje, vždy musí být na konci neshoda.

A pokud vím, že zákazník neví co doopravdy potřebuje (není řeč o tom, co blábolí tzv. kompetentní zástupci) ... což je dle mých zkušeností 100% případů ... tak mi nezbývá nic jiného, než to zjistit.

Začít "programovat", aniž chápu podstatu problému (tak občas agilní metodiky "vyznívají" ... ve smyslu "ono to nějak dopadne"), je z hlediska elementární logiky poněkud ... ehm ... nelogické ... ;-)

4 Tundro Tundro | 1. srpna 2016 v 11:11 | Reagovat

Vývoj backhendových aplikací pro polici a další instituce

https://www.altamira.sk/sluzby/vyvoj-softwaru/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama