Březen 2009

Agilní programování - Metodiky efektivního vývoje softwaru

22. března 2009 v 22:56 | LR |  Knihovnička
Ve firemní knihovničce jsem vyhmátl tuto knihu z roku 2004 od Václava Kadlece (web vydavatele, recenze na LinuxZone). Vzhledem k poměrně malému počtu stran a dosti obecnému názvu se dočkáme pouze průřezového popisu bez hlubších detailů. Ideální jako úvod do problematiky metodik a nebo jako nástroj pro osvěžení znalostí.

Ve stručnosti pár bodů, které mě zaujaly (podotýkám, že s XP, SCRUM a TDD jsem již poměrně dost seznámen):

XP
Zajímavá polemika o nevhodnosti nasazení v těchto končinách vzhledem k zakořeněným postojům a obavám z rizika.

Lean development
Odvozeno z průmyslové praxe (Toyota) - minimalizace zbytečných artefaktů.

Crystal
O výběru metodiky na základě rozsahu a důležitosti projektu - pokud jde o život a nebo o velké peníze, tak zcela určitě potřebujete rigidní metodiku s mnoha dokumenty.

Adaptive Software Development
Tato metodika mě přišla jako nejvíce anarchistická :) To už není ani iterace, ale vše tak nějak dohromady a najednou. Metodiku popisují tři fáze: spekulace, spolupráce a učení. Tohle prostě nejsou slova, která by se běžně asociovala s popisem vývoje SW.

Dynamic Software Development Method
Docela chytlavý mem pro rozdělení priorit: MoSCoW - Must, Should, Could, Won't.


Při čtení jsem často porovnával s tématicky podobným školením od Logosu (absolvováno asi tak před rokem) a prostě jsem se neubránil pocitu, že jediný přínos školení bylo několik příkladů a historek navíc, ale jinak by kniha stačila. Především z poměru cena/výkon je kniha lepší než školení. A to už nemluvím o tom, že se zase potvrzuje mnohokrát zmiňovaná zkušenost - jakmile nestíháte, tak házíte všechny moderní metodiky za hlavu a snažíte se dodat požadovaný kus SW prostě po staru :)

Krize v indickém IT: ztráta výhodné pozice na sňatkovém trhu

15. března 2009 v 19:12 | LR |  Zábava
Současný vývoj ekonomické situace může zcela oprávněně vyvolávat různé obavy, ale následující článek z Times of India je z pohledu člověka žijící v západní kultuře opravdu kuriózní :-)

Pár vysvětlivek:
1 lakh = 100.000 Rs
1 indická rupie (Rs) je asi 0,50 Kč(z 20. 11. 2008)

Čitelnější podoba článku na webu Times of India.