Leden 2009

NCTUns - síťový simulátor a emulátor pro Linux

20. ledna 2009 v 22:39 | LR |  Podobné projekty
Na thaiwanské National Chiao Tung University vytvořili poměrně kvalitní a obsáhlý projekt nazvaný NCTUns (viz domovská stránka projektu - klikněte na Products -> NCTUns). Co všechno tento simulátor síťových protokolů umí? Začíná na fyzické vrstvě, kde je možné použít klasický přenos po metalických kabelech, optice a nebo přenos vzduchem. Na transportní vrstvě je dostupný Ethernet či 802.11b a ve vyších vrstvách jsou například protokoly RIP, OSPF, IP, TCP, UDP, RTP/RTCP, FTP, HTTP, .... Zajímavá je simulace GPRS (to se často nevidí) a směrovacích protokolů pro mobilní sítě. Návodem k použití je nejen detailní manuál, ale i instruktážní videa (sice bez komentáře, ale za to s klasickou hudbou).

Program běží jedině na Linuxu a doporučená je distribuce Fedora Core. Doporučená konfigurace je CPU rychlejší než 1,6 GHz a 512 MB RAM, na disku potřebujete asi 300 MB.

Pro stáhnutí programu se musíte registrovat.

Seznam dalších simulátorů a emulátorů směrovacích protokolů

18. ledna 2009 v 22:52 | LR |  Podobné projekty

Další nevyčerpatelné seznamy:

(Ano, uklízím archív po diplomce :-)

Běžecké tratě v Jakušicích

18. ledna 2009 v 22:22 | LR |  Fotografie
O víkendu jsem snad poprvé v životě opustil známé krkonošské běžecké trasy a jel se podívat kousek za česko-polské hranice, na běžecké tratě v Jakušicích.

Celkový dojem byl poměrně dobrý. Velké množství kvalitně upravených tratí, příjemné svezení členitým terénem bez nutnosti drápat se do příliš prudkých kopců. Dojem možná kazí větší množství lidí (z toho tak polovina z Čech).