Listopad 2006

Záznam přednášky Cisco University Students Forum 2006

29. listopadu 2006 v 15:43 | LR |  Život na FELu
Na stránkách Audiovizuálního centra Silicon Hill je přístupný záznam přednášky Cisco University Students Forum 2006 konané na ČVUT 16. 10. 2006.

Obsah:
 • Cisco Systems - představení vedoucí firmy v oblasti komunikačních technologií prezentuje: Tomáš Kupka, SE manager
 • Cisco bezdrátové "mesh" sítě prezentuje: Pavel Križanovský, System Engineer
 • Studium AT kurzů v Cisco Networking Academy program prezentuje: Karol Kniewald, konzultant programu Netacad v ČR
 • Možnosti budování kariéry síťového profesionála u partnerů společnosti Cisco prezentují zástupci "binárních společností": Michal Kožíšek, technický ředitel Alef Nula a Jan Sedlačík, vedoucí oddělení sítí NextiraOne

Kreslení schémat a diagramů s exportem do eps a pdf

27. listopadu 2006 v 22:45 | LR |  Diplomová práce
Pár poznámek k tvorbě diagramů a všelijakých nákresů a schémátek.

Potřebujeme formát EPS (Encapsulated Postscript) pokud používáme LaTeX pro tvorbu formátu PS (resp DVI) a nebo formát pdf pokud chceme použít pdfLaTeX (umí TOC a odkazy). Pro pdfLaTeX lze použít i png a jpeg, ale grafika je pak hodně kostičkovaná a nevypadá příliš dobře.
Použitelné kreslící nástroje:

IPE

Nepřekonatelný prográmek pro jednoduché diagramy složené z křivek, bodů a textu. Umí otáčet objekty o definovaný úhel, má všelijaké možnosti obvyklé u CADů typu snap to ... Výstupem je eps nebo pdf, lze konvertovat i do bitmapy. Nevýhodou je možná nezvyklé ovládání.
Problém s diakritikou: (odzkoušeno na OS Windows s IPE 6.0 preview 26 a MikTeX 2.4 a také na OS Linux - Ubuntu, TeTeX)
Projev problému: Pokud je na diagramu text s diakritikou, tak nelze uložit soubor v pdf či eps, protože LaTeX hlásí chybu ! Undefined control sequence.Ipechar #1→unichar {#1}
Oprava: Vytvořte si XML soubor se stylem s následujícím obsahem:
<ipestyle name="preamble-Unichar">
<preamble>
\usepackage{ucs}
</preamble>
</ipestyle>
Soubor pak aplikujte v menu Edit→Style sheets→Add. Pokud vše funguje, tak můžete přidat soubor se stylem trvale - menu Help→Preferences → Style sheet
Poznámka k Ubuntu (Linux): nutno nainstalovat balíčky s ucs - jde to přes synaptic

Visio (pro Windows)

Prý umí dělat opravdu hezké diagramy, ale má velké problémy s exportem do eps - funguje tak asi v jednom případu z deseti (help). Nainstaloval jsme ho a po několika pokusech o vytvoření jednoduchého schémátka jsem to vzdal. Co na tom všichni vidí?
(pro FELáky je Visio dostupné v rámci MSDNAA)

Dia

- zdarma
Na většinu věcí stačí, má příjemnější ovládání než IPE, exportuje jak do png, tak do eps (s použitím písma Pango). Používám ho asi déle než tři roky a za tu dobu došlo k podstatnému vylepšení.
Týká se ( asi jen starších) verzí pod Windows:
Dia má problémy s exportem do png (musíte zvolit GdkPixbuf, nikoliv Portable Netwok Graphics) Export do eps funguje bez problémů až do doby, kdy chcete mít na obrázku písmena s diakritikou.
Řešení: nainstalujte si PDFCreator (je zdarma) a obrázek vytiskněte přes něj. Dostanete tak pdf, které můžete použít v pdfLaTeX a do eps ho překonvertujete pomocí GhostView (File → Convert → pswrite (720 dpi)). V Dia je potřeba poladit nastavení tisku (Page Setup) - v části Scaling je potřeba zvolit Fit to: 1 by 1 a nastavit orientaci papíru tak, aby nebyly příliš velké okraje. Jinak se vám to rozleze na několik stránek.
Pozn.: občas to k jedné stránce vytiskne druhou prázdnou a pak je potřeba při konverzi do eps vybrat jen stránku s obrázkem.

Konverze EPS → PDF:

 • (Windows) Otevřít v GhostView a v menu Options mít zaškrtnuto EPS Clip. Pokud to nefunguje, tak nastavit ručně položku Media → User Defined na rozměry Bounding Boxu z File → Info. A pak klasicky File → Convert → pdfwrite (720 dpi)
 • (Linux) ps2pdf - defaultně dělá A4 pdf .... podivná konverze → ideální nástroj je epstopdf

Emulátor Cisco směrovače na domácím PC

20. listopadu 2006 v 18:43 | LR |  Cisco certifikace
Při čtení poměrně zajímavého blogu Inevitable (autorem je držitel CCIE ze Spojených arabských emirátů) jsem narazil na příspěvek Become a CCIE with Simulator. Po pročtení souvisejících odkazů jsem se ujistil, že je opravdu možné, aby na běžném PC běžel emulátor routeru Cisco (v současnosti řady 7200, 3600 a 2691). To je výborná zpráva pro všechny, kdo si potřebují zkoušet konfiguraci Cisco routerů a nemají dostatečný přístup k opravdovému hardware.

Dynamips - Cisco emulator

Důležité odkazy:
Důležitý "doplněk" emulátoru je Cisco IOS, který si mohou zákazníci Cisca stáhnout z webu. Toto je jediný problém celého projektu - pojetí ochrany autorských práv - nestudoval jsem licenci, ale minimálně to bude hodně na hraně legálního použití.

Emulátor verze 0.2.6-RC4 jsem testoval na OS Linux (Ubuntu 6.06 LTS - Dapper Drake).
Při pokusu o první spuštění byla ohlášena chyba:
     error while loading shared libraries: 
libpcap.so: cannot open shared object file:
No such file or directory
Vyřešeno pomocí vytvoření slinku na aktuální umístění libpcap (hint):
      sudo ln -s /usr/lib/libpcap.so.0.9.4 /usr/lib/libpcap.so 

Poté již šlo spustit emulátor s IOS z 7206 bez problémů.

Dynagen

 • Dynagen - nadstavba pro snadnější konfiguraci (uživatelé OS Windows mají emulátor obsažený v instalačním balíčku Dynagenu)
Dalším krokem bylo spuštění Dynagenu (verze 0.8.0). Provedeno podle dokumentace a funguje na 100%. Jedinou úpravou bylo nastavení cesty k IOSu v net souboru.
Pro snížení zátěže CPU je nutné vygenerovat, vyzkoušet a uložit idlepc hodnoty.

DynaGUI

 • Dynagui - grafické uživatelské rozhraní pro snadnější ovládání (na SourceForge je jen stará verze 0.1)
Při pokusu o načtení net souboru to hlásí chyby. Novější verze (1.63) oznamované ve fóru se mi nepodařilo stáhnout.

Důležité zdroje informací

Závěr

Zde uvedené informace nejsou horkou novinkou a ani zde není nic, co byste nenašli jinde. Popravdě se skoro stydím, že jsem na tento super emulátor narazil až teď. Na čekých webech se mi o tom nepodařilo doposud nic najít a tak jsem sepsal krátké info.
Ještě bych tu mohl doplnit superlativy, které najdete snad u každého blogového zápisu o tomto emulátoru. Tak tedy: je to opravdu ten nejlepší a nejužitečnější kus software, co jsem poslední dobou potkal. Mít doma neustálý přístup k routerům Cisco je možná sen mnoha Cisco-positive týpků, který se díky tomuto emulátoru vyplnil. Můžete mít tolik směrovačů, kolik se jich vejde do paměti.
Téměř nutnost pro každého, kdo chce mít pohodovou přípravu na test z CCNA/CCNP/CCIE.

Simulátor směrovacích protokolů (verze 2006-11-14)

20. listopadu 2006 v 10:59 | LR |  Diplomová práce
Nová verze programu obsahuje tyto důležité změny:
- komunikace s novým směrovačem je započata zprávou REQUEST
- při přidáni sítě se spouští triggeredupdate
- indikace triggeredupdate pomocí nápisu pod směrovačem
- přidáno kontextové menu k routeru (na kliknutí pravým tlačítkem)
- směrovači může být vyprázdněna směrovací tabulka (přístupné ve výpisu detailu a nebo přes kontextové menu)
- směrovač může být zastaven (nereaguje a neposílá informace) - indikace červeným nápisem DOWN
- částečně doplněna dokumentace a nápověda (obrázky...)
- pomocné výpisy kalendáře událostí (Alt+K) a síťových elementů (Alt+E)


Problémy:
- při odstranění posledního spoje to beznadějně havaruje (dochází k nějaké nekonzistenci v kalendáři událostí a zcela to ignoruje, že je kalendář prázdný, pak to přidává události dokud nedojde alokovaná paměť)
- nefunguje odstranění neplatných cest (kontrola timeoutTimer - z doposud neznámého důvodu nezvládá nastavit novou událost) -> v kódu zcela zakomentováno.
- po kompilaci nefunguje změna kurzoru (ani nevyvolá chybu nebo vyjímku)

Doplňkové materiály pro přípravu na CCNA

12. listopadu 2006 v 19:25 | LR |  Cisco certifikace
Na webu Cisca je dostupná Free CCNA Prep Center. Potřebujete jen registraci na web Cisco (to je něco jiného, než do Netacad). Najdete tam odkazy na:
 • tématická videa
 • různé hry - viz obrázek níže
 • další testy
 • další scénáře k řešení přes emulátor
Odpovídáte na otázku - vyberete balík, který vystřelíte pomocí praku tak, aby balíček zachytil robot. Otázky nejsou těžké, ale trefit se je problém...

Český Java podcast

12. listopadu 2006 v 18:45 | LR |  Java
Dagi, Filemon, Roumen a Borůvka nahráli (asi) první český Java podcast. Hlavním tématem jsou vývojová prostředí v Javě (Eclipse, NetBeans, IBM RAD, IDEA), zmíněny jsou i Sun Tech Days (na které nejdu). Podcast si můžete stáhnout na Java portálu. Povídání trvá asi hodinu a půl.

CCNA: Voucher Exam na poslední chvíli

7. listopadu 2006 v 18:59 | LR |  Cisco certifikace
Podařilo se mi absolvovat CCNA 4 Voucher Exam, která mi poskytuje slevu na vlastní certifikační test z CCNA. Sleva by měla být 50%, takže za test dám lidových $75. Pokud dobře chápu cenovou politiku Cisca, tak to má být odměna za to, že jsem jim zaplatil za předchozí 4 semestry studia
CCNA.
Pravděpodobně jsem byl poslední ze skupiny, kdo ještě tento test neměl, protože jsem dostal již druhou upomínku od instruktora, jestli si plánuju tento test dodělat, jinak že to zavře ... v rychlosti jsem proto projel materiály a výpisky z CCNA 3-4 a nezbývalo mi než doufat, že se to povede :) Výsledek 89% sice není úplně excelentní, ale vzhledem k přípravě jsem spokojen.
CCNA 4 Voucher Test obsahoval 65 otázek na které bylo dvě a půl hodiny času. Pokrývalo to témata z celého CCNA a zdálo se mi, že hodně otázek je ze základních znalostí k problematice RM OSI (bylo tam asi 5 otázek, např. přiřazení funkcí dané vrsty, pořadí encapsulace, pořadí vrstev,....) nebo základní názvosloví. Samozřejmě tam bylo i pár vychytávek, obzvláště mě "potěšila" otázka ohledně výběru rootbridge ve Spaning Tree Protocol (už jsem o BID psal). Zase jsem zjistil, že tomu asi nerozumím.

Pokud hledáte konkrétnější zdroj informací o testu, tak zkuste třeba another group of lazy CCNA cheaters :).

Simulátor směrovacích protokolů (verze 2006-07-06)

2. listopadu 2006 v 12:56 | LR |  Diplomová práce
Další post-update :) Tentokrát s drobně vylepšenou verzí programu z období začátku července (archív).
Změny oproti předchozí verzi:
 • Zobrazení výchoziho routeru při tvorbe spoje
 • Opravení nesourodých stavů při výběru akce (spoj a smaž.... etc)
 • Postupné číslování sítí
 • Ovládání rychlosti animace
 • Zobrazené detaily o routeru se aktualizují s každou událostí
Dodatečně jsem vytvořil flash animaci zobrazující použití programu. Šlo to poměrně rychle a bez problémů - stačí použít program Wink (konkrétně tato animace vznikla na OS Windows s Wink verze 2.0).

Semestrálka přejmenována na diplomku

2. listopadu 2006 v 12:30 | LR |  Semestrálka
Tenhle záznam tu je proto, abych doplnil informační mezeru týkající se projektu. Semestrální práce "Simulace směrovacích protokolů v sítích IP" byla totiž v lednu 2006 rozšířena na diplomovou práci o stejném názvu, takže jsem dodatečně vytvořil rubriku Diplomová práce, kam budou snad dále přibývat zprávy o stavu.
Aktuální verze programu a příslušná programátorská dokumentace je stále pod odkazem download.